2 października 2015

Lesbos
Pod redakcją: Kathleen WarnockSięgnęłam po książkę z jednej prostej przyczyny – pierwsza monografia kobieco-kobieca jaka wpadła mi w ręce i oko. Nie mogłam nie przeczytać.  Na początku należy zaznaczyć, że wskazana na okładce autorka Kathleen Warnock nie jest de facto autorką tekstów. Opowiadania zostały napisane przez dwadzieścia dwie różne kobiety. Dlaczego aż dwadzieścia dwie, albo tylko dwadzieścia dwie? Dlatego, że książka jest zwieńczeniem konkursu a publikacja konkretnych opowiadań nagrodą dla ich autorek. Opowiadania zostały nadesłane na konkurs, a najlepsze – w ocenie organizatorek – znalazły swoje miejsce w druku.

To co trochę razi to mieszanka stylów, poziomów literackich i form. Biorąc do ręki książkę najczęściej spodziewam się spójnej historii opisanej tym samym językiem. Owszem, zbiory opowiadań mają swoją specyfikę i biorę na to poprawkę. Tu jednak można dość łatwo rozróżnić tekst napisany przez osobę z piórem i klawiaturą obytą, od tekstu bardzo amatorskiego. Różnić potrafi je wszystko – od doboru słów, przez długość zdań, po ułomne dialogi sprowadzone do sms a i to tylko jednej z rozmówczyń. Męczące.

Ale co w środku? W środku można znaleźć perełki sprawiające, że krew krąży w żyłach szybciej – opowiadanie dziejące się w pociągu albo to na górskiej trasie z motocyklami w roli głównej. W perełkach można się tarzać w doznaniach i zapędzić wyobraźnię do pracy na trzy zmiany. Odpoczywać można przy lekturze tych mniej wciągających. Generalnie nie jest to lektura dla wymagającego czytelnika, większość fabuł sprowadza się do opisów pieszczot – lepszych i gorszych ale opisów. Niektóre pozbawione są dialogów całkowicie, co powoduje w mojej ocenie, że trudno je nazwać opowiadaniami, raczej miniaturami czy retrospektywami - opisują bowiem konkretne sytuacje. Ocena czy historie są wymyślone czy realnie miały miejsce nie jest przedmiotem oceny (choć ta z uczennicą i nauczycielką wydaje się być naprawdę mało prawdopodobna).

Idealna książka na podróż – przerywanie lektury nie szkodzi biegowi wypadków, a okładka i tytuł wzbudzają zainteresowanie i prowokują czasami bardzo ciekawe rozmowy z towarzyszami podróży, także całkiem obcymi ;). To, że bohaterkami są kobiety sprawia, że jest to pozycja unikalna na rynku ale użycie w podtytule frazy „Najlepsze opowiadania erotyczne” jest już zaklinaniem rzeczywistości. Scen drastycznych brak, poprawność polityczna na najwyższym poziomie, wypieki na twarzy czasami, motylków w brzuchy raczej jednak niewiele.

Brak komentarzy: